Thursday, October 30, 2014
   
Text Size

Ottawa Jazz Festival 2013 lineup: what's on

Most recently updated June 27, 2013

See the Ottawa Jazz Festival's 2014 line-up.

The 2013 Ottawa Jazz Festival ran from June 20 to July 1, 2013 in downtown Ottawa, Canada.

The main concerts will be held in Confederation Park and across the street in Marion Dewar Plaza in front of Ottawa City Hall. Indoor concerts will be presented at the National Arts Centre (NAC), Dominion Chalmers United Church, the Rideau Centre, and other downtown venues. The late-night jams will be held at the AlphaSoul Cafe in Hintonburg.

See our feature articles:

See an error or omission? Let us know.

Subscribe to our free weekly jazz email newsletter to learn about jazz all over Ottawa-Gatineau during and after the jazz festival. Never miss a show again! Just email This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Ottawa Jazz Festival 2013 lineup By Series, ordered by date

Great Canadian Jazz - Main Stage in Confederation Park - 6:30 p.m. (except as noted)
  • Hutchinson Andrew Trio - Thursday, June 20 (6 p.m.)
  • Kellylee Evans - Friday, June 21
  • Roberto Lopez Afro-Colombian Jazz Orchestra - Saturday, June 22
  • Mike Murley Septet - Sunday, June 23
  • Nikki Yanofsky - Monday, June 24
  • Relative Quartet (John Stetch, Chet Doxas, Michael Bates, Owen Howard) - Tuesday, June 25
  • Tyson Naylor Trio - Wednesday, June 26
  • Erin Costelo Quartet - Thursday, June 27
  • Alan Jones Canadian All Star Sextet - Friday, June 28
  • Rafael Zaldivar Group - Saturday, June 29
  • TD Jazz Youth Summit - Sunday, June 30 (5 p.m.)
  • Los Gringos - Sunday, June 30 (part of the Special Tribute to Jacques Émond)
Concerts Under the Stars - Main Stage in Confederation Park - 8:30 p.m. (except as noted)
  • The Heavy - Thursday, June 20 (7:30 p.m.)
  • Dr. John & The Nite Trippers - Thursday, June 20
  • Willie Nelson and Family - Friday, June 21
  • David Murray Big Band featuring Macy Gray: Stompin’ and Singin’ the blues - Saturday, June 22
  • David Byrne & St. Vincent - Sunday, June 23
  • Bob James and David Sanborn, featuring Steve Gadd - Monday, June 24
  • Spanish Harlem Orchestra - Tuesday, June 25
  • CANCELLED: Aretha Franklin - Wednesday, June 26
  • The James Hunter Six - Wednesday, June 26 (7:30 p.m.)
  • The Doobie Brothers - Wednesday, June 26 (9 p.m.)
  • Boz Scaggs - Thursday, June 27
  • The Bad Plus - Friday, June 28
  • Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis - Saturday, June 29
  • A Special Tribute to Jacques Émond (with Los Gringos at 6:30 p.m., the Rob Frayne Dream Band at 8 p.m., and the Vic Vogel Big Band at 9:15 p.m.) - Sunday, June 30
Signature Series (Dominion Chalmers United Church) - 6:30 p.m. (except as noted)
  • Danilo Perez Trio - Thursday, June 20
  • The Souljazz Orchestra - Friday, June 21
  • Michael Kaeshammer - Saturday, June 22 (7:30 p.m.)
  • CANCELLED: Yamandu Costa - Saturday, June 22
  • Mavis Staples - Sunday, June 23
  • Chucho Valdés & the Afro-Cuban Messengers - Tuesday, June 25
  • Jason Moran's Fats Waller Dance Party - Thursday, June 27
  • Sweet Honey in the Rock - Friday, June 28
  • Ladysmith Black Mambazo - Saturday, June 29
  • Wayne Shorter - Sunday, June 30
OLG After Dark Series - 10:15 p.m. (except as noted)
  • Glen Hansard - Thursday, June 20 (10:30 p.m.)
  • Aoife O'Donovan - Friday, June 21
  • Tortured Soul - Saturday, June 22
  • Young Galaxy - Sunday, June 23
  • Gilad Hekselman Trio - Monday, June 24
  • Carmen Souza - Tuesday, June 25
  • 10 Years of the Triplets of Belleville - Wednesday, June 26
  • Nicolas Repac - Thursday, June 27 (10 p.m.)
  • The Herbaliser - Friday, June 28
  • Ben Taylor - Saturday, June 29 (10 p.m.)
  • Gypsophilia - Saturday, June 29 (11:30 p.m.)
  • Gregory Porter - Sunday, June 30 (10:30) p.m.)
Improv Invitational, NAC Fourth Stage - 5 p.m.
  • Marianne Trudel: Trifolia - Friday, June 28
Improv Invitational, NAC Fourth Stage - 6 p.m. (except as noted)
  • Ken Vandermark & Joe McPhee Duo - Thursday June 20
  • Boi Akih - Friday, June 21
  • Alfredo Rodriguez Trio - Saturday, June 22
  • French American Peace Ensemble (with Hamid Drake, William Parker, Kidd Jordan, François Tusques) - Sunday, June 23
  • Christian Wallumrod Ensemble - Monday, June 24
  • Peter van Huffel's Gorilla Mask - Tuesday, June 25
  • Peggy Lee Band - Wednesday, June 26
  • Soweto Kinch Trio - Thursday, June 27
  • Tomas Fujiwara & the Hook Up - Friday, June 28 (7 p.m.)
  • Thomas Encho Trio - Saturday, June 29
  • Julian Arguelles Quartet - Sunday, June 30
Improv Invitational, NAC Fourth Stage - 8 p.m. (except as noted)
  • Lean Left - Thursday, June 20
  • Mike Reed's People, Places and Things - Friday, June 21
  • Silke Eberhard Trio - Saturday, June 22
  • Cloning Americana - Sunday, June 23
  • Joe Morris/William Parker/Charles Downs - Monday, June 24
  • Lina Nyberg Band - Tuesday, June 25
  • Brad Turner Quartet - Wednesday, June 26
  • Stretch Orchestra - Thursday, June 27
  • Remi Panossian Trio - Friday, June 28 (9 p.m.)
  • Dainius Pulauskas Group - Saturday, June 29
  • Traeben - Sunday, June 30
NAC Studio - 7 p.m. (except as noted)
  • Trondheim Jazz Orchestra - Thursday, June 20
  • Tom Harrell Quintet Plus Strings - Friday, June 21
  • Patricia Barber Quartet - Saturday, June 22
  • Courtney Pine Presents House of Legends - Tuesday, June 25
  • Steve Kuhn, with Steve Swallow & Joey Baron - Wednesday, June 26
  • Nicholas Payton XXX - Thursday, June 27
  • Tin Men & the Telephone - Thursday, June 27 (10:15 p.m.)
  • Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart - Friday, June 28
  • Kurt Rosenwinkel's New Quartet - Saturday, June 29
  • Scottish National Jazz Orchestra - Saturday, June 29 (9 p.m.)
Mercury Lounge - 10 p.m.
  • LAL - Friday, June 21
  • Maylee Todd - Friday, June 28
Late-night jams - AlphaSoul Cafe, 1015 Wellington Street West (at Fairmont Avenue) in Hintonburg
  • To be run again by the John Geggie Trio
Rendez-Vous Rideau Jazz in the Rideau Centre - Noon (Free)
  • Florquestra - Thursday, June 20
  • Sax Appeal - Friday, June 21
  • Steve Bilodeau Group - Saturday, June 22
  • Natalia and Montuno - Sunday, June 23
  • Rick Rangno & Yves Laroche Project - Monday, June 24
  • The Peter Liu Quintet - Tuesday, June 25
  • Book of Clay - Wednesday, June 26
  • Nicole Ratté Jazz Quintet - Thursday, June 27
  • Groove Plus - Friday, June 28
  • Steve Boudreau & Garry Elliott - Saturday, June 29
  • Django Libre - Sunday, June 30
Rendez-Vous Rideau Jazz in the Rideau Centre - 2 p.m. (weekends) (Free)
  • Go Long (!) (Lucas Haneman and Danielle Allard) - Saturday, June 22
  • Folk Goes Jazz (Megan Jerome and other singer-songwriters) - Sunday, June 23
  • Angèle and her Swingin' Devils - Saturday, June 29
  • Three Little Birds (Erin Saoirse Adair, Amelia Leclair, Angela Schleihauf) - Sunday, June 30
OLG Stage in Marion Dewar Plaza - Noon (Free)
  • Jenna Glatt - Friday, June 21
  • Youth Series - Saturday, June 22
    • The Art of the Jazz Piano Trio (students of Yves Laroche) - 11 a.m.
    • Ottawa Junior Jazz Band - Noon
    • Lisgar Collegiate Senior Jazz Band - 1 p.m.
    • Capital Youth Jazz Orchestra - 2 p.m.
    • Jazz-Ed Youth Band - 3 p.m.
  • Youth Series - Sunday, June 23
    • OCDSB Grade 8 All-Star Jazz Band - 10 a.m.
    • Brookfield High School - 11 a.m.
    • Holy Trinity High School Rhythm and Blues Band - Noon
    • Canterbury JazzEd - 1 p.m.
    • Jazz BD (Béatrice-Desloges) - 2 p.m.
    • Nepean All-City Jazz Band (NACJB) - 3 p.m.
  • Kim Kaskiw Sextet - Monday, June 24
  • eagles / mcgowan / wittett - Tuesday, June 25
  • Chocolate Hot Pockets - Wednesday, June 26
  • Apex Jazz Band - Thursday, June 27
  • Craig Pedersen Quartet - Friday, June 28
  • The Flaps - Saturday, June 29
  • Claude Munson & The Storm Outside - Sunday, June 30
OLG Stage in Marion Dewar Plaza - 2 p.m. (Free)
  • Youth Series - Saturday, June 22
  • Youth Series - Sunday, June 23
  • The Hornettes - Saturday, June 29
  • John Carroll & the Epic Proportions - Sunday, June 30
Brookstreet Hotel - 8 p.m. (separate ticket @ $10 required)
  • Curtis MacDonald Trio - Thursday, June 20
  • Hutchinson Andrew Trio - Friday, June 21
  • Hobson's Choice - Saturday, June 22
  • Tyson Naylor Trio - Thursday, June 27
  • Rafael Zaldivar Group - Friday, June 28
  • Ori Dagan - Saturday, June 29
The Albion Rooms, Novotel Hotel, 33 Nicholas Street - 5 to 8 p.m.
  • Brian Asselin Group - Thursday, June 27 to Sunday, June 30
  • Zakari Frantz Trio - Monday, July 1
Canada Day Line-up: Main Stage in Confederation Park, OLG Stage in Marion Dewar Plaza (Free)
  • 12 noon: Caroline Keating (Main Stage)
  • 1 p.m.: Tia Brazda (OLG)
  • 2 p.m.: TD Jazz Youth Summit and Galaxie Rising Stars (Main Stage)
  • 3 p.m.: Erik Lind and the Orchard (OLG)
  • 4 p.m.: The Central Band of the Canadian Forces (Main Stage)
  • 5 p.m.: Leeroy Stagger (OLG)
  • 6 p.m.: Chic Gamine (Main Stage)

Related stories:

Updates to this story:
March 9 - Deleted late-night jamming and student big band concerts because not yet confirmed.
April 8 - Added Jason Moran and two Mercury Lounge shows.
April 10 - Added full lineup from Festival launch
April 15 - Added
Ori Dagan at Brookstreet
April 22 - Added Michael Kaeshammer; marked Yamandu Costa as cancelled
April 24 - Added The Souljazz Orchestra and updated the time for
Michael Kaeshammer
May 12 - Added ticket information for Brookstreet concerts.
May 23 - Added late-night jamming. Marked Aretha Franklin as cancelled.
June 4 - Added the Doobie Brothers and The James Hunter Six (replacing Aretha Franklin)
June 19 - Added the Brian Asselin Group playing at the Novotel Hotel. Completed the list of youth bands on Saturday and Sunday, June 22 and 23.
June 20 - Moved the Tin Men & the Telephone performance from the OLG Stage to the NAC Studio, and  moved the time to 10:15 p.m. on Thursday, June 27.
June 22 - Added the Zakari Frantz Group playing at the Novotel Hotel.
June 27 - Added The Albion Rooms name to the Novotel Hotel.